Mi az a Művészeti Diákkör?
Célja a hallgatók kötelező iskolai feladatokon túl végzett alkotó tevékenységének bátorítása, segítése és értékelése. A gyakorlatban évente egy-két házi konferenciát tart, amelyen a hallgatók bemutathatják munkáikat, amelyet az iskola oktatóiból álló zsűri értékel és díjaz. A legjobbnak tartott munkák egyúttal alkotóik számára jogot szereznek arra, hogy benevezzenek a kétévente megrendezett Országos Tudományos és Diákköri Konferenciára. Ennek művészeti szekcióját (OMDK) 2011. tavaszán a Nyugat-magyarországi Egyetem szervezi.
Mi a különbség a Művészeti és a Művészetelméleti szekció között?
Amíg a Művészeti Szekcióba design, iparművészeti, építőművészeti, vizuális művészeti (film, fotó, videó, animáció, multimédia stb.), valamint hagyományos értelemben vett képzőművészeti munkákkal lehet jelentkezni; addig a Művészetelméleti Szekció olyan dolgozatokat vár, amelyek valamely - a művészetekhez kapcsolódó elméleti diszciplína témakörébe tartozó - kutatási eredményt mutatnak be a művészetfilozófia, az esztétika, a művészettörténet, a művészetkritika, a társadalomelmélet (művészetszociológia, kulturális antropológia, néprajz, kultúrtörténet, kulturális és művészeti menedzsment stb.), a művészeti kommunikáció, a művészetpszichológia, a művészetpedagógia és a szakmódszertan területén. Pályázni lehet továbbá szakelméleti, illetve ahhoz kapcsolódó technológiai és elméleti témákkal (pl. grafikai technikák, textilművészeti technikák, belsőépítészeti tervezési elvek, kiállításrendezési koncepciók stb.).
Miért jó az nekem, ha részt veszek a diákkörben?
Mert egy újabb felületet jelent, ahol megmérettethetem magam és a munkám. Ha díjaznak a házi versenyen, az pénzjutalommal jár, előnyt jelent külföldi ösztöndíjak és pályázatok elbírálásakor, előnyt a mesterképzésre (MA), illetve a doktori képzésre (DLA, esetleg PhD) való bejutásban. Mindez fokozottan igaz azokra, akik az országos versenyen is részt vesznek és pályadíjat nyernek. Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK) való részvételre a házi versenyen elnyert első helyezés jogosít fel. Mindezeken túl a kurzusokon megszokotthoz képest mélyebb és informálisabb kapcsolatot eredményezhet egy konzulens tanárral.
Jelentkezhetem egy szakmai feladatra beadott munkával vagy egy szemináriumi dolgozattal?
Nem. MDK-ra csak a kötelező iskolai feladatokon kívül létrehozott alkotásokkal lehet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egy szakmai vagy órai feladat sikeres megoldása vagy egy jelessel értékelt szemináriumi dolgozat ne képezhetné az alapját vagy részletét egy MDK-ra beadandó munkának. Vagyis megfelelő, nem túl nagy munkával az iskolai feladatok megoldások is alkalmassá tehetők a MDK-ra nevezésre.
Ha egy munkát MDK-ra nevezek, akkor az teljesen elveszett a tanulmányaim számára?
Nem. Egy sikeres (pályadíjas) MDK alkotás diplomamunka alapja lehet, amint egy művészetelméleti szekcióba benevezett dolgozat is alapja lehet egy szakdolgozatnak (sőt, egyes esetekben ki is válthatja azt.)
Jelentkezhetem nem a képzéshez illeszkedő műfajú munkával?
Természetesen. Jelentkezhet valaki olajfestménnyel, installációval vagy más – vizuális jellegű – alkalmazott vagy autonóm alkotással. A professzionalitást ugyanakkor érdemes szem előtt tartani, azaz mindenki olyan médiummal jelentkezzen, amilyenben otthon van.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése